Dobré ráno, dnes je pátek 14.12.2018, Svátek má Lýdie a zítra Radana a Radan

Vyplatí se dnes studovat?

vyp1Lidé si často kladou otázku: Vyplatí se dnes studovat? V roce 2016 a 2017 jsme zjišťovali u našich studentů a absolventů, zda se jim studium vyplatí. Již v úvodu je třeba říci, že se vyplatí prakticky všem.

V čem je tedy síla studia na vysoké škole?

Začněme nejvýznamnějším faktorem, který cítí studenti denní i kombinované formy studia. Je to zajištění budoucnosti v době, kdy se zásadním způsobem mění trh práce v důsledku automatizace a digitalizace společnosti. Při vstupu do období čtvrté průmyslové revoluce začínáme cítit odpovědnost studentů za svoji budoucnost.

Jaká jsou tedy specifika touhy po studiu studentů denní formy studia a studentů pracujících?

 

Proč k nám přichází studenti středních škol studovat?

Absolventi středních škol přichází proto, že mají zájem absolvovat studium, po němž nezůstanou nezaměstnaní. Jistota, že s tím, co se naučí, se uplatní ve svém životě a kariéře je nejvýznamnějším důvodem jejich studia.

Významným důvodem studia je pro ně také perspektiva úspěšné kariéry. To je i důvod, proč si mnozí zapisují druhý, profesní studijní obor.

Třetím důvodem je, aby jim studium pomohlo založit si po skončení studia spokojenou rodinu a propojit osobní život se svojí prací.

Důležitou úlohu hraje také finanční ocenění v dohledné budoucnosti po absolvování studia.

Portál Platy.cz uvádí nástupní mzdy vysokoškoláků následovně:

 

Kategorie Průměrná nástupní mzda - vysokoškoláci (v Kč)
Informační technologie 36 688
Bankovnictví 31 083
Automobilový průmysl 30 192
Management kvality 30 171
Farmaceutický průmysl 30 051
Kategorie Průměrná nástupní mzda - středoškoláci (v Kč)
Informační technologie 27 293
Zákaznická podpora 23 827
Stavebnictví a reality 22 602
Dřevozpracující průmysl 22 418
Automobilový průmysl 22 223

Zdroj: Platy.cz

 

Je třeba ale brát v úvahu, že existují veliké rozdíly v platech v Praze a mimo Prahu, například ve Zlínském kraji. A také to, že peníze nejsou všechno, i když se bez nich žít nedá. Cílem studia je přece položit si základ pro spokojený a šťastný život.

U nástupního platu hraje roli také znalosti cizích jazyků absolventa, schopnost efektivně využívat informační technologie, kreativita, schopnost komunikace, etika a samostatnost. Na všechny tyto atributy klademe v průběhu studia veliký důraz.

 

Proč k nám přichází studovat pracující?

Pracující k nám přichází s vytříbeným názorem ve třech skupinách:

Ta první je na své pracovní pozici spokojená a studiem si chce upevnit postavení a naučit se aplikovat do své práce digitální technologie tak, aby stačili vývoji v oboru. Tito uchazeči vědí přesně, co od studia očekávají.

Druhá skupina studentů je většinou se svojí prací spokojená, ale má pocit, že má mnohem větší ambice. A k tomu potřebuje na sobě zapracovat a najít lidi, kteří mu pomohou. Mnoho těchto studentů již v průběhu studia postoupí na vyšší pracovní pozici. Někteří si v rámci studia připraví projekty na konkurzy, kterých se také zúčastní a většinou uspějí. I jim je jasné, co od studia očekávají.

A třetí skupinou jsou lidé, kteří již v životě hodně dosáhli. Vybudovali firmu, mají v podniku postavení, které je opravňuje k pocitu spokojenosti. A přece si tito lidé stanovili další, vysokou metu. Často to jsou lidé středního věku a starší generace, kteří předávají svoji firmu následníkům a oni si chtějí udržet životní svěžest.

Naše zkušenosti ukazují, že u lidí, kteří pracují a studují, se studium stává jejich seberealizací. Stává se významným životním cílem. A proto je jejich studium velice efektivní.

V každém případě lze nakonec konstatovat:

 

Studovat se vždy vyplatí ! 

vyp2

 

Novinky

Den otevřených dveří

12. 1. 2019 | 8:00 - 12:00

Ukázky učebních textů

Ukázka výstupních prací

Právě si stránky prohlíží

Právě přítomno: 144 hostů a žádný člen