Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 19.4.2018, Svátek má Rostislav a zítra Marcela

Apple připravuje samostatný čip pro umělou inteligenci

Apple se chystá posílit výkon svých zařízení v oblasti umělé inteligence. Vytvoří na to speciální čip

ap1Umělá inteligence patří k nejvíce náročným procesům na výpočetní výkon. Apple se podle serveru Apple Insider rozhodl, že vytvoří vlastní samostatný čip, který ulehčí hlavnímu procesoru při práci s řešením úloh umělé inteligence.

Podle agentury Bloomberg může novinka najít uplatnění v mobilních zařízeních, rozšířené realitě nebo samořídicích autech.

Firma novinku nazývá Apple Neural Engine a slibuje si od ní jednak rychlejší práci na úlohách, jako je například rozpoznávání hlasu, ale také úsporu energie. Neural Engine bude totiž optimalizován právě na úlohy umělé inteligence a zvládne je tak efektivněji než procesor. Applu by měla novinka pomoci udržet krok s konkurencí.

TPU

ap2Apple není jedinou firmou, která chce optimalizovat výpočty související s umělou inteligencí. Podobný úkol má Tensor (TPU) od Googlu, který firma využívá například u svého digitálního hráče hry Gos označením AlphaGo. Firmě se s jeho pomocí daří porážet nejlepší hráče této strategické hry na světě.

Schema čipu ARM A-75 a grafického Mali G-72

ap3Ani tvůrci úsporných čipů ARM, na kterých běží většina telefonů, tabletů a dalších zařízení, nechtějí zůstat pozadu. Organizace tak připravila nový čip s označením Cortex-A75, jehož součástí jsou i optimalizační obvody právě pro umělou inteligenci. Další podporu umělé inteligenci má přinést i grafické jádro ARMu Mali-G72, které oproti předchozí verzi slibuje 17násobný nárůst výkonu v této oblasti. V přístrojích se má objevit příští rok.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/...

Stonásobný výkon. Nový čip Intelu cílí na umělou inteligenci.

Novinky ve vývoji umělé inteligence ohlásila společnost intel na akci „AI Day“ v San Francisku. Zájem Intelu o tuto oblast předznamenal už dřívější nákup startupu Nervana Systems, ze kterého získal technologie, na nichž teď staví. Akvizice oznámená v srpnu stála Intel prý okolo 400 milionů dolarů.

Výsledků tohoto nákupu je víc. Některé technologie integruje Intel do svých procesorů Xeon a Xeon Phi. Hlavní zprávou je ale představení nového čipu založeného na zcela nové architektuře. Novinka nese zatím název „Lake Crest“ a je velice úzce zaměřená. Zatímco dosud se pro tzv. „deep learning“ používaly grafické čipy a kralovala tak například společnost Nvidia, Lake Crest je vyvíjen přímo pro využití v rámci deep learning a neuronovým sítím.

Testovací fáze tohoto čipu začne příští rok a poté by měl být dostupný prvním zákazníkům. A Intel si od novinky slibuje hodně. „Očekáváme, že platforma Intel Nervana povede k průlomovému výkonu a dramatickému snížení času potřebného pro trénink neuronových sítí,“ řekla Diane Bryantová z Data Center Group Intelu. Ambice jsou nastaveny opravdu vysoko: Intel tvrdí, že do roku 2020 dosáhne Nervana stonásobného zlepšení výkonu oproti současným nejvýkonnějším řešením.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/...

Nvidia představila superpočítač pro umělou inteligenci. Je maličký

Podle ředitele společnosti Nvidia, Jen-Hsun Huanga, lze DGX-1 přiblížit jako 250 běžných x86 serverů v jednom kompaktním boxu. Výpočetní výkon 170 teraflops vytváří osm grafických karet Tesla P100 (každá má k dispozici 16 GB superrychlé operační paměti) a 

dva procesory Intel Xeon.

ap4Dodáván bude včetně software pro hluboké učení (při kterém se stroj učí s vysokou mírou abstrakce, pochopení a schopnosti rozhodování). „Superpočítač DGX-1 lze snadno uvést do provozu a byl vytvořen za jediným účelem: otevřít schopnosti superčlověka a užít je k řešení dříve neřešitelných problémů,“ prohlásil vzletně během představení Huang. Nový stroj míří především do firemní sféry (firmy typu Google a Microsoft), univerzit a výzkumných center.

Box má velikost 3U, dva 100Gb ethernetové porty, 100Gb Quad InfiniBand síťové rozhraní, 7 TB SSD paměti a spotřebu 3200 W. Cena je 129 000 dolarů, tedy zhruba 3 miliony Kč.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/...

Nvidia a Intel budou mít konkurenci, Fujitsu chystá speciální HPC čipy pro umělou inteligenci

Autor: Jan Olšan

HPC procesory Fujitsu Sparc64 XIfx

ap5Loni bylo toto téma na vzestupu a letos se mu prakticky nevyhnete: umělá inteligence. Tato technologie (přesněji řečeno neuronové sítě a strojové učení pomocí nich) je nyní považována za nesmírně perspektivní oblast, a to zdaleka nejen kvůli samořídící vozidlům. Výrazně by z ní mohla profitovat Nvidia, které v této oblasti našla využití pro svá výpočetní GPU. Možná se ale chystá nový soupeř, proti kterému se bude muset na tomto poli pochlapit. Procesory určené speciálně pro umělou inteligenci totiž chystá japonské Fujitsu.

IT práci firmy Fujitsu se moc nevěnujeme, nicméně možná víte, že dlouhodobě vyrábí výkonná CPU. Tradičně s architekturou Sparc, nyní ovšem zřejmě přechází na ARM. Tato CPU pak Fujitsu kromě „big iron“ serverů používá hlavně ve svých speciálních superpočítačích. Jeho stroje se značně odlišují od průměru hlavně silným důrazem na výkonnou propojovací logiku, díky které mají velmi dobrý poměr mezi papírovými FLOPS a reálným výkonem při řešení nejnáročnějších problémů. A právě pro enterprise a superpočítače Fujitsu AI čipy chystá – zřejmě počítá spíše s nasazením ve velké škále než v menších systémech.

ap6

DLU

Na problém strojového učení Fujitsu vrhne speciální procesor či akcelerátor nazvaný DLU – Deep Learning Unit. Půjde o heterogenní architekturu, kombinující na jeden procesor CPU se specializovanými výpočetními jednotkami. Fujitsu použije několik velkých procesorových jader „Master“, které by asi mohly být podobné výkonným jádrům použitým v jeho stávajících CPU. Tato jádra budou zajišťovat základní běh a řídit skupinu výpočetních jader se zjednodušenou (specializovanou) architekturou nazvaných DPU – Deep Learning Processing Units. Právě DPU budou zajišťovat výpočetní výkon čipu.

DLU bude heterogenní procesor kombinující univerzální jádra a paralelní výpočetní akcelerátory

Každé jádro DPU bude poskytovat značný paralelismus k běhu mnoha operací naráz. V DPU se nachází 16 jednotek DPE (Deep Learning Processing Elements), přičemž každé DPE obsahuje 8 vektorových (SIMD) výpočetních jednotek, sdílejících údajně velký soubor registrů. ap7DPU by měly na čipu být propojené nějakým typem sítě a spolu s jádry Master budou používat rychlou paměť typu HBM2 integrovanou na procesoru.

Na komunikaci bude zřejmě kladen důraz i nad úrovní jednoho čipu. Procesory DLU totiž budou zřejmě podporovat pokročilou propojovací logiku Tofu 2, kterou Fujitsu používá ve svých superpočítačích. Díky ní z nich bude možné postavit velké klastry. Zdá se, že zatím se počítá s tím, že DLU nebudou v jednotlivých uzlech pracovat samostatně, místo toho poběží, jako akcelerátory podřízené nějakému hostitelskému CPU.

Optimalizace na úsporné 16bitové a 8bitové výpočty

Architektura jednotek DPU/DPE bude zřejmě zredukovaná jen na potřebné výpočetní operace, což sníží komplexitu a zvýší výkon a energetickou efektivitu. Tato specializace se bude týkat i datových typů, s nimiž procesor bude pracovat. Fujitstu ho navrhuje speciálně pro hodnoty s nižší přesností, které jsou pro strojové učení optimálnější. „Největším“ datovým typem bude FP32, tedy jednoduchá přesnost s plovoucí čárkou.

ap8

DLU bude používat výpočty zejména s přesností FP16, INT8 a INT16

Pro výpočetní úlohy se ale bude používat zejména poloviční přesnost FP16, která by měla mít dvojnásobný výkon, a celočíselné hodnoty. DPU budou podporovat nejen 8bitové hodnoty INT8, ale také 16bitové INT16. Ty by měly být značně univerzálnější a při vhodném programování zvládnout řadu operací, kde by jinak kvůli přesnosti byly potřeba výpočty FP16. INT16 má větší přesnost než FP16, ale horší rozsah. Hlavní výhodou ale je, že výpočty s celočíselnými hodnotami by měly být rychlejší a méně energeticky náročné. Tím pádem by také měly umožňovat celkově vyšší výkon

ap9

Čip DLU je údajně ve vývoji minimálně dva roky a na trhu by se údajně mohl objevit příští rok. Přesněji mají tyto akcelerátory být uvedené během účetního roku 2018 firmy Fujitsu, což znamená mezi dubnem 2018 a březnem 2019. Mezitím by se u konkurence měly objevit novější generace čipů, ale Fujitsu slibuje, že nabídne až deset krát lepší poměr výkonu ke spotřebě, plus škálovatelnost na velmi velké systémy (a tedy velmi velké neuronové sítě). Jak úspěšná jeho architektura bude, ale samozřejmě ukáže až čas. Tyto produkty nebudou vůbec levné, vzhledem k zaměření Fujitsu na enterprise, superpočítače a „big iron“ servery. DLU asi bude k mání jen v jeho značkových serverech, nikoliv jako samostatný akcelerátor instalovatelný kdekoliv.

Ve strojovém učení bude horko

Fujitsu není jediný hráč, který se do oboru AI kromě Nvidie chystá. Hned dvě želízka má Intel – Xeony Phi s architekturou Knights Mill uzpůsobenou pro strojové učení a speciální program ASIC čipů Lake Crest, získaný akvizicí firmy Nervana. Vlastní akcelerátory TPU vyvíjí i Google a výpočetní GPU pro AI už nabízí i AMD. V této oblasti tedy zřejmě zavládne čilá konkurence a vyzyvatelů asi časem ještě přibude. Neuronové sítě nepotřebují příliš náročnou mikroarchitekturu a měly by dobře sedět zjednodušeným, ale masivně paralelním specializovaným čipům navrženým na míru těmto operacím. Pozice Nvidie tak asi nebude tak bezpečná, jako v jiných aplikacích čipů GPU (jako jsou hry, profesionální grafika), kde jsou pro novou konkurenci mnohem vyšší bariéry.

Apple pracuje na čipu pro umělou inteligenci. 

Chystá ho pro iPady a iPhony

Apple Neural Engine by měl zpracovávat požadavky Siri nebo systémů běžících v pozadí iOS. Podle agentury Bloomberg by mohl řešit rozpoznávání obličejů, hlasu nebo další aktivity, které pracují s umělou inteligencí a jsou náročné na současný hardware.

Firma od toho, podle Bloombergu, očekává odlehčení zbytku hardware, a tím pádem vyšší výkon a nižší spotřebu baterie.

Umělá inteligence a virtuální realita jsou pro Apple zajímavé obory do budoucna. A nejen pro Apple. Podobné čipy už ale připravují i další výrobci. Podporu AI hlásí i poslední Snapdragon od Qualcommu, experimenty jsou vidět i u Googlu, který vyvinul Tensor Processing Unit pro rozpoznávání obrázků ve svých datových centrech, a pak je tu samozřejmě ještě Nvidia. Nový čip pro AI představilo i ARM. 

Speciální čip pro umělou inteligenci

autor: kybrex

Izraelská společnost vyvinula čip, který se má starat o výpočty umělé inteligence při hraní počítačových her.

ap10Grafické akcelerátory, které jsou v dnešních počítačích už zřejmě nutností, kvůli velké náročnosti na grafické výpočty, začínají mít podobné nástupce i v jiných typech výpočtů. Už jsme slyšeli o speciálních čipech vypočítávající fyzické vlastnosti prostředí, ale nyní je tu novinka a tou je čip pro výpočet umělé inteligence od Izraelské firmy. Instalací těchto akcelerátorů lze sice ušetřit hodně práce samotnému procesoru, který bude mít dost času na vyhodnocování ostatních požadavků, a tím samozřejmě zvýšit výkon při hraní her, ale druhou věcí je podpora této nové technologie u vývojářů počítačových her a samozřejmě i ochota hráčů si nové zařízení do svých namakaných strojů koupit. ap11Lze předpokládat, že vášniví hráči PC her určitě nebudou se zakoupením nového akcelerátoru váhat, ale hodně lidí možná dá přednost hrám, které podporu této technologie nepotřebují, případně si jednoduše danou hru, jak se říká odpustí. Uvidíme, na co všechno ještě budou vytvořeny speciální čipy. Jenom aby se nám potom ty speciální akcelerátory vešli do case! 

 

0
0
0
s2smodern

Novinky

Ukázky učebních textů